Continue Reading" />

Вивчаємо і зберігаємо історію рідного краю

       18 травня, у Міжнародний день музеїв, у м.Вараш відбулася VIII науково-практична конференція “Успадкування та популяризація історико-культурного надбання Волинського Полісся”. З метою обміну науковими дослідженнями та практикою  у центрі дозвілля зібралися люди, які серйозно і зацікавлено вивчають історію та краєзнавство, віддають цій справі багато часу і зусиль не тільки через професійну діяльність, а й через особисте захоплення. Особливо радує те, що поруч з досвідченими учасниками таких конференцій, щоразу виступають новачки, переважно старшокласники навчальних закладів міста. Цьогорічна конференція виявилася особливо  насиченою і представницькою. Адже участь у ній взяли як місцеві дослідники, так і багато поважних гостей — науковців та представників музеїв і заповідників не лише Рівненщини, а й сусідньої Тернопільщини.
     Уже не перший рік у день свого професійного свята на згадану конференцію приїжджає директор Сарненського історико-етнографічного музею, заслужениий працівник культури Раїса Тишкевич.  Цього разу тема  її виступу звучала так:”Хрести як обереги сакрального мистецтва”. Досвідчений краєзнавець та автор багатьох науково-дослідницьких праць і публікацій, Раїса Костянтинівна  розповіла присутнім про символічні значення хрестів у  житті українців, про дослідження козацьких, кам'яних, подорожніх, оброкових хрестів і цікаві традиції та історії, пов'язані з ними   у різних місцевостях нашої області.
     Ще один працівник Сарненського історико-етнографічного музею, член спілки журналістів України Вікторія Дашко  у своєму виступі торкнулася теми польської освіти на Волині та Поліссі у міжвоєнний період, окресливши розвиток польського шкільництва як основний напрямок тогочасної польської політики у галузі освіти.  Доповідач предметно розповіла про специфіку і направленість навчальних закладів та установ, заснованих польською владою та громадськими організаціями з метою швидшої асиміляції непольського населення.
      Історія українсько-польських відносин завжди була непростою, і сьогодні перед обома державами з'являється багато викликів, що потребують спільних і виважених рішень. Відразу варто сказати, що темі українсько-польських відносин на волинських землях був присвячений і виступ учениці 10 класу Вараської гімназії Оксани Забродовської. Вона  на прикладі історії села  Костюхнівка Маневицького району Волинської області згадала про  конфлікти між двома народами у минулому та сучасну співпрацю польських і українських науковців, харцерів та пластунів.
     Дуже цікавими для  учасників конференції стали виступи представників Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника, які вперше завітали у наше місто. Зокрема директор заповідника Вадим Микулич коротко презентував заклад, наголосивши, що на балансі заповідника перебуває 17 пам'яток 14—20 століть, розташованих у містах Кременець і Почаїв. Найцікавішими серед них є: руїни Кременецького замку 14—16 століть, Свято-Миколаївський собор (споруда колишнього Кременецького францисканського монастиря, 17—18 століття), ансамблі архітектурних споруд Кременецького Свято-Богоявленського монастиря (18—20 століття), Кременецького єзуїтського монастиря (18 століття) та Почаївської Свято-Успенської лаври (18—20 століття). Вадим Володимирович запросив присутніх відвідати  Кременець, а також розповів про  нещодавно розроблений спільно з дубнівськими колегами 2-денний туристичний маршрут, що включає екскурсії цікавими місцями м.Дубно Рівненської області та м. Кременець і м.Почаїв Тернопільської області. А його колега, вчений секретар Кременецько-Почаївського державного заповідника, доцент кафедри суспільних дисциплін Кременецької гуманітарної академії, кандидат історичних наук Володимир Собчук зробив пізнавальний екскурс у багатющу історію м.Кременець та поінформував про останні наукові видання — збірники матеріалів конференцій, що проходили у заповіднику.
     Уперше завітав на науково-практичну конференцію у м.Вараш і директор музею лісу Костопільського лісгоспу Петро Івашенюта, щоб коротко і ненав'язливо ( адже через багато виступів захід дуже затягнувся у часі) розповісти присутнім про експозиції музею та запросити на екскурсії з метою кращого пізнання природи рідного краю.
     Виступи місцевих учасників заходу стосувалися:
  • історії с.Вараш у біографії родини Пашка Василя Олександровича, яку вивчала начальник архівного відділу виконавчого комітету Вараської міської ради Ольга Федорчук;
  • дослідження історичних подій у с.Вовчецьк Маневицького району Волинської області, яке провів вчитель історії Віктор Міцюк на прикладі  своєї родини, у якій багато учасників УПА;
  • історії товариства “Просвіта” на Рівненщині, три періоди якого дослідила голова Вараського осередку Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім.Т,Г,Шевченка Людмила Грекова;
  • загарбання території Рівненщини у період Другої світової війни на основі спогадів мешканців сіл Полонне та Заболоття в післяокупаційний період, про що аргументовано розповіла учениця 11 класу Вараської ЗОШ №1 Софія Присакарь, провівши паралелі із сучасними воєнними діями на Сході України;
  • впливу релігії на вибір професії, спробу проаналізувати який зробила учениця 8 класу Вараської ЗОШ №3 Ірина Ройко.
 Насамкінець  голова регіональної громадської організації “Культурний центр” Лідія Сніжко, що  від самого початку  стала організатором та координатором такої корисної форми обміну науковими дослідженнями історико-культурного надбання Волинського Полісся, окреслила основні риси та проблеми культурного простору згаданої місцевості та підвела підсумки конференції, подякувавши всім учасникам заходу та працівникам центру дозвілля. Як і раніше, за матеріалами VIII науково-практична конференція “Успадкування та популяризація історико-культурного надбання Волинського Полісся” буде виданий збірник.
У програмі конференції також було заплановане відвідування краєзнавчого музею Вараської ЗОШ №5, тож частина учасників побувала  на екскурсії “Мій край — моя історія жива”, яку їм підготували юні краєзнавці ЗОШ №5 під керівництвом вчителя історії  Галини Зданько. Візит до шкільного музею залишив найкращі враження: велика кількість експонатів, чудово оформлені інформаційні стенди, жива і багата мова юних екскурсоводів. Тут справді хочуть знати і берегти історію рідного краю та роблять усе для цього.
Тож Міжнародний день музеїв, що поєднався з Днем вишиванки, і у нашому досить молодому місті був відзначений достойно. 

 

No Comments Yet.